Pożyczki prywatne – poznaj opinie na ich temat

Czy pożyczki prywatne to dobry sposób na brak pieniędzy? Sprawdźmy!

Na wielu forach internetowych dotyczących zaciągania kredytów i pożyczek gotówkowych takich jak np. forum pożyczkowe online możemy spotkać się z pojęciem tzw. spirali zadłużenia. Dużym obciążeniem domowego budżetu przeciętnego obywatela są karty kredytowe, które też trzeba będzie spłacić i to najczęściej z dodatkowym procentem. Badania donoszą, że ponad pół miliona Polaków może mieć problemy ze spłatą zadłużenia.

TOP 3 pożyczek pozabankowych: 1) Pierwsza pożyczka za darmo! Kalkulator na stronie www.vivus.pl
2) Najchętniej wybierana, do 15 000 zł na 3 lata - więcej na www.provident.pl
3) Na 30 dni za darmo + jedne z najniższych rat, kalkulator na www.wonga.pl

Zatrważający jest fakt, że ponad 500 tysięcy Polaków ma na swoim koncie więcej niż 6 kredytów.

Z czego wynika taki stan rzeczy? Bierzemy za dużo kredytów konsumpcyjnych?

Niestety tak, ale obecnie banki ograniczają nam tą możliwość i nie pożyczają pieniędzy tak chętnie. Spłacanie uprzednio wziętego kredytu nowym kredytem może być dużym ryzykiem, ponieważ w pewnym momencie któryś bank nam odmówi i zostajemy z problemem sami.

Plusem takiego stanowiska banku może być to, ze nie wpadamy w tą spiralę dalej, ale nie dając nam kolejnego kredytu pozostawiają nas bez wyjścia. Banki bardzo często proponują nam w takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny, czyli wydłużenie czasu spłaty z mniejsza miesięczną ratą. Wtedy zostaje już tylko pożyczka u cioci z Ameryki, albo wygrana w lotto.

Rozwiązaniem może być dobra pożyczka online, ale tutaj tez nikt nie da nam nic za darmo. Pamiętajmy jednak, że każdą pożyczkę musimy kiedyś spłacić. Ostatecznym wyjściem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w przypadku straty pracy lub ciężkiej choroby uniemożliwiającej pracę, a tym samym spłatę zadłużenia.

Na ratunek pożyczki prywatne?

Pożyczki prywatne to innowacyjny sposób pożyczania pieniędzy, który pojawił się w naszym kraju kilka lat temu. Co ważne z punktu widzenia tego artykułu, pojawił się z „wielkim hukiem” – eksperci wróżyli mu ogromny sukces i wieszczyli, że w ciągu kilku lat pożyczki prywatne staną się poważną konkurencją nie tylko dla „chwilówek”, ale nawet dla kredytów gotówkowych!

TOP 3 pożyczek bankowych: 1) Mini Ratka PKO BP (bez zaświadczeń do 24 000zł) - www.pko.pl
2) 0% prowizji! 6,9%, do 50 000 zł, oblicz ratę na www.alior.pl
3) Do 200 000 zł bez poręczycieli i zabezpieczeń na www.t-mobile.pl

Owych kilka lat minęło, a o pożyczkach prywatnych słyszało niewielu. Wygląda więc na to, że życie zweryfikowało zapowiedzi fachowców, a z dużej chmury spadła ledwie mżawka…Naturalnym pytaniem, jakie można sobie w tej sytuacji zadać, jest pytanie o przyczyny porażki.

Tych należy szukać na różnych płaszczyznach.Wiele wskazuje jednak na to, że nawet gdyby osoby zainteresowane pożyczkami prywatnymi miały i potrafiły korzystać z internetu to i tak pożyczek prywatnych by nie brały.

Dlaczego? Bo Polacy internetu się „boją”.

Inne badania pokazują, że pod względem pieniędzy wydanych na zakupy w sieci jesteśmy daleko z tyłu. A skoro boimy się kupić przez internet książki, to tym bardziej nie weźmiemy pożyczki – raczej pójdziemy do banku po kredyt gotówkowy.

TOP 3 pożyczek pozabankowych: 1) Pierwsza pożyczka za darmo! Kalkulator na stronie www.vivus.pl
2) Najchętniej wybierana, do 15 000 zł na 3 lata - więcej na www.provident.pl
3) Na 30 dni za darmo + jedne z najniższych rat, kalkulator na www.wonga.pl

Wreszcie trzeba zaznaczyć, że i inwestorów, którzy mieli masowo udzielać pożyczek prywatnych brakuje. I to bardzo – prócz portali pożyczek społecznościowych w zasadzie nie ma w internecie miejsca, w którym można by znaleźć ogłoszenia o pożyczce prywatnej.

Chętnych do takiego sposobu pożyczania pieniędzy nie ma zatem ani po jednej ani po drugiej stronie. Póki co musimy zatem zadowolić się bankami i parabankami.

Pożyczka od przyjaciela

Zgodnie z prawem polskim nie ma potrzeby podpisywania umowy, kiedy pożyczamy pieniądze koledze. Oczywiście ma to miejsce przy kwocie do 500 złotych, ponieważ powyżej tej kwoty będziemy musieli również zapłacić podatek. Porady prawne, jakie najczęściej są wymagane do umowy, opisują, co powinno zostać zapisane w tym dokumencie. Stare porzekadło mówi: kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi.

TOP 3 pożyczek bankowych: 1) Mini Ratka PKO BP (bez zaświadczeń do 24 000zł) - www.pko.pl
2) 0% prowizji! 6,9%, do 50 000 zł, oblicz ratę na www.alior.pl
3) Do 200 000 zł bez poręczycieli i zabezpieczeń na www.t-mobile.pl

Każdy z nas posiada przyjaciela, któremu byłby w stanie powierzyć swój majątek w zaufaniu.

Niemniej, gdy dochodzi do spraw natury finansowej, ludzie potrafią się bardzo różnie zachowywać. Porady prawne udzielane na forach niezmiennie mówią: podpisujcie umowy, aby nie mieć problemów później!

Dzięki temu w przypadku jakiejkolwiek niepewności którejkolwiek ze stron albo, co gorsza, niewywiązania się z umowy, dokument będzie dowodem w ewentualnym sporze przed sądem. Porady prawne na stronach ze wzorcami dokumentów zawsze podkreślają, że umowa powinna być spisana w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach.

Teoretyczne można ją napisać odręcznie, lecz częstokrotnie będzie to utrudniało dochodzenie swoich praw ze względu na nieczytelność zapisu. Aby mieć poprawnie napisaną umowę o pożyczkę, dokument powinien zawierać następujące informacje: Jeśli korzystaliśmy ze wzorca umowy, dodawanie własnych warunków jest możliwe, choć porady prawne, jakie usłyszycie z ust innych ludzi będą odradzały wpisywania własnych warunków.

Jeśli nie wiemy, jakie prawnie konsekwencje będą za tym stały, lepiej skontaktować się z prawnikiem.