Lokaty bankowe bez konta

Masa ludzi w dzisiejszych czasach stale się zastanawia nad tym, czy w przypadku lokat bankowych istnieje w ogóle jakiekolwiek ryzyko utraty środków pieniężnych w odróżnieniu od produktów jakimi są fundusze inwestycyjne.

Często dla inwestycji ludzie zaciągają kredyty gotówkowe, a konsekwencją tego zaciągane są kredyty konsolidacyjne. Oczywiście owo ryzyko jest, jednakże prawdopodobieństwo jego wystąpienia wręcz graniczy z cudem. Śmiało można powiedzieć, że jest to niemalże niemożliwe.

A wszystko dlatego, że jedyną możliwością utraty środków pieniężnych z naszej lokaty bankowej jest upadek banku.

Lokaty bankowe dobrze zabezpieczone

Jednakże istnieje szereg różnego rodzaju systemów zabezpieczeń, które minimalizują takie ryzyko niemalże do zera. Wszystkie banki bowiem nadzoruje bank centralny, czyli w Polsce Narodowy Bank Polski (w skrócie NBP). Każdy bank musi tam odprowadzać część swoich zysków (jest to jedynie kilka procent).

Jednakże jest to bardzo duży plus, bowiem w przypadku kłopotów finansowych danego banku, ma on możliwość pobrania owych pieniędzy i ma zatem również możliwość dalszego funkcjonowania. Jest to więc bardzo duży atut tego właśnie systemu. Oczywiście jest również wiele różnego rodzaju innych zabezpieczeń przed tym, aby bank nie upadł.

Tak więc samo ryzyko lokaty bankowej również jest minimalne, a wręcz śmiało można powiedzieć, że nie ma możliwości, abyśmy stracili na niej nasze środki pieniężne. Jedyna rzeczą którą możemy tam stracić, to wypracowany zysk. Jeśli bowiem usuniemy pieniądze z naszej lokaty wcześniej, niż przewiduje to umowa, to bank może nam w ogóle nie wypłacić odsetek bądź też wypłacić ich zaledwie połowę. To jest oczywiście dość jasno określone w umowie lokaty. Warto zatem czytać ową umowę.

Zarabiaj na lokatach!

Jak więc świetnie wręcz widać, lokaty bankowe są bardzo interesujące i da się trochę na nich zarobić. Co prawda nie są to absolutnie jakoś szczególnie wysokie kwoty, jednakże z całą pewnością można powiedzieć, że są one warte naszej uwagi. A już zwłaszcza, gdy nie znamy się ani na giełdzie ani na żadnym innym sposobie inwestowania oraz oszczędzania środków pieniężnych. Śmiało więc można powiedzieć, że lokaty nie są ryzykowne. Nie da się po prostu na tej formie inwestowania oraz oszczędzania stracić.

Lokaty bankowe to bez wątpienia w ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejsze formy oszczędzania oraz inwestowania pieniędzy, a po nich drugie zaraz są fundusze inwestycyjne. Myślę, że długo się to nie zmieni.

Obecnie do wyboru mamy takie lokaty bankowe jak lokata terminowa, dynamiczna i rentierska.

Lokaty inwestycyjne są dla każdego

Dla osób, które są zainteresowane inwestowaniem na giełdzie, ale brakuje im wiedzy lub doświadczenia, banki przygotowały specjalną lokatę łączącą w sobie cechy zwyczajnej lokaty bankowej oraz inwestycji w papiery wartościowe na giełdzie.

Jest to tak zwana lokata inwestycyjna, która polega na tym, że środki finansowe na lokacie są inwestowane przez bank – na giełdzie polskiej oraz giełdach zagranicznych – w akcje i opcje na indeksy giełdowe. Dochód z takiej lokaty to więc nie tylko gwarantowane odsetki (jak w innych lokatach bankowych), ale również odsetki opcjonalne, czyli potencjalny zysk z inwestycji giełdowej.

Choć brzmi to oczywiście kusząco, nie można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że ten rodzaj lokat to najlepsze lokaty.

Dlaczego? Oczywiście dlatego, że dodatkowy zysk z inwestycji jest zależy od sytuacji na giełdzie, zatem dodatkowe odsetki nigdy nie są pewne, a bank nie może niczego zagwarantować. Ponadto lokata inwestycyjna należy do grupy lokat długoterminowych (zakładanych na dłuższy okres), co wiąże się z zamrożeniem wpłaconego kapitału na kilka lat.

Trudniej jest także zerwać umowę przed czasem – niekiedy taka decyzja może poskutkować większymi stratami niż w przypadku zerwania przez końcem umowy klasycznej lokaty terminowej.

Należy też pamiętać, że nawet najlepsze lokaty inwestycyjne z gwarancją kapitału wiążą się z koniecznością odprowadzenia wynoszącego 20% podatku od zysku (zarówno od gwarantowanych odsetek, jak i dodatkowych zysków płynących z inwestycji na giełdzie), co nie jest wymagane przy samodzielnym inwestowaniu na giełdzie.